Šik jako Francouzka? Ne! Zen jako Francouzka

Snažíme se od nich odkoukat barvu rtěnky, účes „vstala a šla“ a umění nosit pánské košile. Chceme být šik jako Francouzky. Jenže Francouzky nejsou šik, Francouzky jsou zen. Zen je nové šik.

Být zen znamená dosáhnout stavu, kterému se ve francouzštině říká „bien-être“ a čeština ho opisuje slovy zdraví, štěstí, harmonie. Opačný stav neboli „mal-être“ se navenek projevuje únavou, podrážděností, psychickými poruchami, náchylností k infekcím a nemocemi obecně.

Novodobé francouzské zen nemusí nutně zahrnovat meditaci v lotosovém květu. Zen v podání Pařínek znamená péči o sebe, o své psychické i fyzické zdraví. Zatímco my v Čechách hltáme tipy na všechna možná francouzská zkrášlovadla, ve Francii jsou nejprodávanější časopisy o zdraví. Péče o tělo „à la française“ nejsou jen kosmetické instituty, lekce jógy, zázračné krémy a úžasné parfémy. Péče o tělo znamená ve Francii především péči o zdraví! Ono totiž zdravé tělo všechny ty báječné francouzské kosmetické vychytávky ani nepotřebuje. Vyzkoušeno na vlastní kůži. Když je mému tělu hezky, vystačím si s hydratačním krémem a řasenkou. Když se rozpadám, nezachrání to ani svěcená Bioderma voda, Yves Saint Laurent pod očima a Dior na očích.

Jak tedy být zen? Nevím. Ale tohle zkouším:

1. Poslouchej svoje tělo. Je chytřejší, než si myslíš. Když ti dává najevo, že se necítí dobře, tak něco změň! Neodkládej to na potom, protože potom to bude ještě horší. Správně jez, hýbej se a hodně spi.

2. Poslouchej svoji duši. Když je ti smutno, breč. Když se chceš smát, směj se, přestože je to nevhodné. Buď svá. Zpívej, hraj, tanči a zase čti básničky, protože hudba a poezie tě dělá šťastnou. Piš. Neřeš problémy, které nejsou tvoje, ale před vlastními nezavírej oči. Smiř se s tím, že některé lidi nezměníš. Uč se, protože za pár let už tu možnost mít nebudeš. Nesetrvávej ve vzazích, o kterých dávno víš, že to není to pravé ořechové. Věř na lásku a nepřestávej ji hledat. Neboj se zkoušet nové věci. Měj svoje sny a doufej, že nakonec všechno dobře dopadne.

3. Pečuj o svou rodinu a o své přátele. Jsou to nejbližší lidi, které máš. A moc dobře víš, že neumíš být sama. Zavolej jim, i když zrovna nic nepotřebuješ. Buď laskavá a třeba i oni budou laskaví k tobě. Hraj fér. Omlouvej se a odpouštěj, pokud si to zaslouží.

4. Věř ve věci mezi nebem a zemí. Dostala si přeci důkaz, že opravdu jsou! Neseď dlouho u počítače a už vůbec si ho nepokládej na tělo. Nenos mobil v kapse a pokud ho musíš mít v kabelce, dej ho displejem od těla, ať se zbytečně neozáříš. Přestěhuj klidně celý dům, ale najdi si místo, kde se konečně dobře vyspíš. Zbav se digitálního budíku a mobil na noc vypni. Věř bylinkám a síle přírody.

A tak vypínám počítač, házím učení do tašky a jdu do parku. Cestou nejspíš někomu jen tak zavolám. A třeba už dneska večer budu zen! :)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Šik jako Francouzka? Ne! Zen jako Francouzka

 1. No a taky si musíš zacvičit tai-či nebo jogu nahoře na Montmartru, ne :-D?

 2. Vivi napsal:

  Nemohla jsem mít hezčí ráno než u tvého blogu (s husí kůží).
  Mobil jsem si vypnula, ale místo něj zapínám tiskárnu a tisknu tenhle článek (chci ho mít pořád po ruce).
  Proto tě mám tak ráda!

 3. Brigit napsal:

  Milá Zuzanko..
  moc krásný článek..prožívám teď velmi hektické a náročné období a Tvé řádky mě nádherně zastavily a rozehřály..Vzhledově nejsem francouzska ani z dálky,tak se pokusím být aspoň zen:-)
  Přeji Ti nádherný den a srdce ven:-)
  Brigit

 4. Mirek Toms napsal:

  TEST projdu-li?

 5. Mirek Toms napsal:

  Teď jsem se úplně zděsil, Zuzanko, už měsíc se pokouším o komentář a najednou, aniž bych něco nového na neprůstřelnosti systému WordPress objevil, nebo na mém systému změnil, tak najednou to jde!!! Na mé dotazy WP nereaguje, takže nevím. Je možné, že jste Vy Zuzanko něco v tom smyslu změnila, abych stále nepadal po kebuli do spamového moře?

 6. Mirek Toms napsal:

  Ještě jeden test….

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s